Kopenhag Danimarka’nın başkenti ve en fazla nüfusu olan şehridir. İsveç, Norveç ve Finlandiya ile birlikte İskandinavya’yı oluşturan Danimarka 76’sında insan yaşamı olan 443 adadan oluşmaktadır. Göreland (Greenland) Adası ve Faroe Adaları da Danimarka’ya aittir. Kopenhag bu adalardan Zealand adasında yer alır. Danimarka’nın yüz ölçümü 44.000 kilometre kare, nüfusu da 5.400.000 dür. En tepe noktası denizden sadece 171 metre yüksekliktedir. Danimarka Almanya ile kara Norveç ve İsveç ile de deniz bağlantısına sahiptir. Danimarka ile İsveçi Kopenhag ile Malmö arasındaki Öresund Köprüsü bağlar. Danimarka’yı Wiking’ler kurmuşlardır. Öncelikle Danimarka- İsveç Krallığı kurulmuş, sonra da Norveç ve İzlanda bu krallığa katılmıştır. Ancak zaman içinde İngiltere İzlanda’yı işgal etmiş, Norveç ve İsveç de meydana gelen savaşlar ile krallıktan ayrılmışlardır. Danimarka insanı dini olarak Hristiyanlığın Lutharien Mezhebine bağlıdır. Ancak ateist sayısı daha fazladır. Danimarka’da Bosnalılardan ve Türklerden oluşan önemli sayıda bir islam topluluğu da vardır. Danimarka 1945’de Birleşmiş Milletler Topluluğuna, 1949’da Nato’ya, 1973’te de Avrupa Birliğine üye olmuştur. Ancak, Danimarka Euro Bölgesine dahil değildir ve bu nedenle de para birimi Krondur. Danimarka’da İsveçce ve Norveçceye çok yakın olan Danca dili konuşulmaktadır. Danimarka Kraliçe Margareta’ nın başında olduğu monarşi ile yönetilmektedir. Veliaht Prens Frederik’tir. Yıllarca sosyal demokrat hükumetler tarafından yönetilen Danimarka bir yıldır Sağcı ve Liberallerden oluşan bir yönetime sahiptir.Danimarka ekonomisinin lokomotifi deniz taşımacılığı ve ilaç sektörleridir.
Kopenhag Danimarka’yı oluşturan adaların en büyüğü olan Zealand Adası üzerine kurulmuş tarihi bir şehirdir. Orijinal adı olan Kobenhave’daki Koben ticaret, tüccar, Haven ise liman anlamınagelir. Dolayısıyla Kopenhag ticaret yada tüccar lim anı demektir. Kopengag 10. Yüzyılda bir balıkçı köyü olarak kurulmuş 15.Yüzyıl başlarında ise Danimarka-Norveç Krallığıknın başkenti olmuştur. Bu yüzyılın sonunda Kopenhag Danimarka-Norveç Kralı Christian’ın çabaları ile o çağın en önemli ticaret merkezi ve en zengin kenti olmuştur. Kopenhag’ın nüfusu 2012 sayımına göre 1.214.000 kişidir. Kopenhag Dünyanın ikamet edenlerin mutlu olduğu üçüncü kentidir. Dünyanın kuzeyinde yer aldığı için kışları hava neredeyse hiç aydınlanmaz yazları da hiç kararmaz. En iyi aylar olan Haziran, Temmuz, Ağustos’ta sıcaklık 20 dereceyi geçmez. Aralık,Ocak ve Şubat ayları ise sıcak su akıntılarının etkisi ile eksi 2 – artı 3 dereceleri arasında bir sıcaklığa sahiptir.
Kopenhag’ı Dünyada meşhur eden ve turizm reklamlarında sıklıkla yer alan simgeler Nyhaven (yeni liman), Tivoli Parkı, Little Marmaid (küçük deniz kızı) ve ünlü hikayeci Hans Christian Andersen’dir.
Nyhaven (Yeni Liman ) etrafındaki renkli tarihi binalar ve onların altındaki bar, kafe, bira hane, restoran gibi mekanların bulunduğu kısa fakat Dünyaca ünlü bir kanaldır. Deniz ile eski şehir merkezi olan Kongens Nytorv (Kral Meydanı) arasında uzanan kanal Kral Christian V tarafından 1670-1673 yılları arasında yaptırılmıştır. Kibritçi Kız ve Deniz Kızı gibi eserleri ile tanınan Danimarkalı ünlü hikaye yazarı Hans Christian Andersen 1845-1864 yılları arasında Nyhaven 67 nolu evde ikamet etmiştir.
Little Marmaid (Küçük deniz Kızı) Danimarka’nın Dünyaca tanınan simgelerindendir. Danimarka’ya gelen her yabancı turist mutlaka Deniz Kızını ziyaret eder ve resim çektirir. Bu bronz heykel 1913 yılında ünlü Carlsberg Ailesi tarafından Edward Erikson adlı bir mimara ünlü hikayeci Andersen anısına ve onun Deniz Kızı adlı yapıtından esinlenerek yaptırılmıştır.Heykelin boyu 1.23 metre, ağırlığı 175 kilodur.
Tivoli Parkı Kopenhag’ın 1843 yılından beri faaliyette olan Dünyaca ünlü bir Luna Parkı ve eğlence merkezidir. Her yıl yaklaşık 5 milyon kişinin ziyaret ettiği park Avrupa’nın 4. büyük eğlence merkezidir. Şehrin merkezinde yer alan bu parkın içerisinde çok sayıda oyun makinesi, kafe, restoran ve yeşil alan bulunur.
Kopenhag’ın diğer görülecek yerleri arasında Rosenborg Castle (Rosenborg Şatosu) ve Müzesi, onun yanındaki Botanik Bahçesi, Tivoli Parkına yakın City Hall Square (Belediye Meydanı) ve City Hall (Belediye Binası). meydanın ortasında yer alan fıskiyeli havuz (Dragon Fountain), Nyhaven’e yakın olan ve eski şehrin merkezi sayılan Kongens Nytorn (Kral Meydanı), Kral Meydanı ile Belediye Meydanı arasındaki yaklaşık iki kilometre uzunluğundaki alışveriş merkezlerinin bulunduğu Strogetten Caddesi, Küçük Deniz Kızı heykelinin yakınında yer alan St. Albans Kilisesi ve Havuzu, onun yanındaki Amalienborg Kraliçe Sarayı ve meydanın ortasındaki Kral Frederik Heykeli, heykel karşısındaki Frederik Klisesi, Tivoli Parkı yanındaki Carlsberg Glyptotek Müzesi, Royal Danish Teather (Danimarka Kraliyet Müzesi),Kurtarıcımız Klisesi ve 400 basamaklı Kulesi (Church of our Saviour),Modern Opera Binası sayılabilir.
Kopenhag bir yeşillikler, sular ve güler yüzlü insanlar şehri. Her sorduğunuz soruya içtenlikle cevap veriyorlar. Hava kirliği, eksoz dumanı, korna gürültüsü yok. Trafik mesai çıkışları dışında çok rahat. Ulaşım metro ve otobüslerle sağlanıyor. Bir de ana kanalda işleyen nostaljik gemi var. Hava alanının içinden binilen metro ile şehrin merkezine 15 dakikada gelinebiliyor. Yemekleri Türk damak tadına biraz yabancı. Yalnız balık, hamburger ve pizza yenilebilir. Türk lokantalarında kebap ve pide de bulunuyor. Her yerde Türke rastlamak mümkün. Hava alanına ilk adım attığımızda karşımızda bir Türk pasaport polisi bulduk. Özellikle teksi şoförlerinin çoğu Türk. Dönüşte Hava alanında vergi iadesi işlemini yapan da bir Türk idi.
kopenhag 020kopenhag 019kopenhag-01danimarka-gezilecek-yerler1kopenhag-01kopenhag 001kopenhag 002kopenhagkopenhag 017kopenhag 020kopenhag 015kopenhag 014kopenhag 013kopenhag 006