California Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında yer alan, doğusunda Nevada ve Arizona, kuzeyinde Oregon, güneyinde Meksika ve batısında Pasifik Okyanusunun bulunduğu bir eyaletdir. California, A.B.D nin nüfusu en çok olan eyaletidir. Başkenti Sacramento olup diğer büyük şehirleri arasında Los Angeles, San Francisco, Santa Barbara, San Jose ve San Diego sayılabilir. Los Angeles New York’tan sonra A.B.D. nin ikinci kalabalık şehridir. California’nın hem nüfusu ve hem de yüz ölçümü Türkiye’nin yarısı kadardır.

280px-California_in_United_States.svg

130px-Flag_of_California.svg

Büyük bir ekonomik güce sahip olan California eğer bir devlet olsaydı Dünyanın altıncı büyük ekonomisi olacaktı. Bu ekonomik gücü California’da bulunan çok değişik sektörlerden kaynaklanmaktadır. California ekonomisinin en temel sektörü Silikon Vadisindeki bilişim sektörüdür. Facebook, Linkedin, Yahoo, YouTube, Google ve Twitter gibi şirketler Silikon Vadisinde bulunmaktadır. Ayrıca Hollywood’un bulunduğu Los Angeles sinemanın, üzüm bağları ve imalathanelerin bulunduğu Napa Vadisi şarapçılığın, Pasifik Okyanusundaki uçsuz bucaksız sahiller turizmin, mega portakal ve badem bahçeleri tarımın, geniş mera ve otlaklar ise hayvancılığın merkezidir.
San Francisco California’nın kuzeyinde bulunan ve Golden Gate Köprüsü, Alkatras Adası, Lombard Caddesi, Otantik Evleri, Tarihi Limanı ve Eğlece Merkezleri ile ünlü bir şehirdir.

220px-Lightmatter_sanfrancisco

120px-GoldenGateBridge-001

San Francisco ve Deneme Çiftliği 004

San Francisco ve Deneme Çiftliği 021

San Francisco ve Deneme Çiftliği 010

San Francisco ve Deneme Çiftliği 005

San Francisco ve Deneme Çiftliği 025

San Francisco ve Deneme Çiftliği 087

amr.birkaç resim 006

Californa’nın kuzeyinden biraz aşağıya inilince geniş portakal ve badem bahçeleri karşımıza çıkar.
çeşitli amerika 003

çeşitli amerika 001
Yine bu bölgede bulunan Napa Vadisi şarapçılığın merkezidir.

San Francisco ve Deneme Çiftliği 102

San Francisco ve Deneme Çiftliği 101
California’nın Pasifik sahilleri çok güzel sahilleri ile turizmin merkezidir.
San Francisco ve Deneme Çiftliği 046çeşitli amerika 016
Los Angeles Amerika Birleşik Devletlerinin ikinci büyük kentidir ve Hollywood ile sinemanın, Beverely Hills semti ile de zenginliğin merkezidir.

120px-Aerial_Hollywood_Sign

amr.birkaç resim 005

amr.birkaç resim 004

çeşitli amerika 050
En güneyde Meksika sınırına 15 mil uzaklıktaki San Diego Old Town ve Gaslamp gibi bölgeleriyle görülmeye değer bir şehirdir.

çeşitli amerika 029

çeşitli amerika 030

çeşitli amerika 036

çeşitli amerika 045

çeşitli amerika 049