Berlin hem Federal Almanya Cumhuriyetinin 16 eyaletinden biri hem de başkentidir. İdari olarak 12 ilçeye ayrılmıştır. Kuzey Almanya’da Spree ve Havel nehirlerinin arasında kurulmuştur. 2018 yılı itibariyle şehirde 3.750.000 kişi yaşamaktadır. Berlin İkinci Dünya Savaşında çok büyük tahribat görmüş ve savaştan sonra Almanya bölününce Berlin de Amerika ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği arasında bölünmüştür. Bu bölünmeyi sağlayan meşhur Berlin Duvarı, Glasnost ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği dağılıp Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinden sonra yıkılmıştır. Günümüzde duvarın bir bölümü sembolik olarak yerinde durmakta bazı parçaları ise şehrin belli meydanlarında sergilenmektedir. Ayrıca, her iki kesim arasında giriş çıkışların yapıldığı gümrük kapısı Checkpoint Charlie halen simgesel olarak tutulmakta ve Berlin’e gelen her turist tarafından ziyaret edilmektedir. Berlin Almanya’nın ve Avrupa’nın yeşili en bol ve temiz şehirlerinin başında gelir. Ayrıca, müzeleri, sarayları, sanat galerileri, Reichstag adı verilen parlamento binası, üniversiteleri, ünlü katedrali, Brandenburg Kapısı ile Dünya’nın en önemli kültür ve sanat merkezlerinden biridir. Berlin’de çok sayıda Türk yaşamaktadır. Türkler özellikle şehrin Kreuzberg semtinde toplanmışlardır.

Brandenburg Kapısı: Şehrin merkezinde yer alan bu görkemli yapı Prusya Kralı Üçüncü Wilhelm tarafından 1888-1891 yılları arasında inşa ettirilmiştir. İkinci Dünya savaşından sonra Doğu Almanya’da kalmıştır. Alman Parlamentosu olan Reichstag’a ve ıhlamur ağaçlarının süslediği Unter den Linden caddesinin yakınında yer alır. Şık mağazaların ve restoranların çevrelediği bu caddenin bir tarafında Brandenburg Kapısı, öbür tarafında Alexander Meydanı bulunur.

Parlamento Binası (Reichstag): Yapımı 1894 yılında tamamlanan bu tarihi eser Alman parlamentosunun toplandığı binadır. Hemen yanında parlamenter ofislerinin ve idari bölümlerin yer aldığı modern yapılar bulunur. Parlamento binasının camlarla kaplı bir kubbesi vardır. Kubbedeki parça camlar güneş ışınlarını değişik açılardan parlamento salonuna yansıtmaktadırlar. Ayrıca binada yağmur sularını arıtıp kullanıma sunan bir sistem ile elektrik üretiminde kullanılan güneş panelleri yer almaktadır. Parlamento Binasının cephesinde Dem Deutschen Volk ( Alman Halkına) yazmaktadır.

Alexander Meydanı ( Alexanderplatz): Berlin’in merkez ilçesi Mitte’de yer alan bu meydan Berlin’i gezen her turist tarafından mutlaka ziyaret edilir. Spree nehrinin geçtiği bu meydanda büyük alışveriş merkezleri, restoranlar ve kafeler bulunmaktadır. Bu meydanda ayrıca Berliner Dom ya da Berlin Katedrali yer almaktadır. Ayrıca Spree Nehrinin oluşturduğu Müzeler Adasında beş müze bulunur. Bu müzelerden birisi de Pergamon (Bergama) Müzesidir. Bu müzede yer alan tapınak yıllar önce Bergama’daki antik kentten sökülerek aslına sadık kalarak kurulmuştur. Ayrıca müzede muhteşem bir Zeus Sunağı ile Hitit ve Asur medeniyetlerine ait heykeller ve duvar rölyefleri de yer almaktadır. Bunun dışında meydanda Fernsehturm (Televizyon Kulesi) de bulunmaktadır.

Reichstag – Parlamento Binası
Bergama Müzesi
Berlin Katedrali
Brandenburg Kapısı