Barselona denince akla Barselona Futbol Kulübü (Barça), Mimar Antoni Gaudi, Kolomb Heykeli ve La Lambra Caddesi gelir. Barselona coğrafi olarak İspanya’nın Güney Doğusunda ve Akdeniz kıyısında yer alır. İspanya’nın ikinci büyük şehri ve 1978 Anayasasına göre oluşturulan Katalonya adlı özerk bir topluluğun da merkezidir. Barselona M.Ö.300 yılında Kartacalı Barkas’lar tarafından kurulmuştur. Barselona ünlü bir turizm merkezi sayılsa da temel özelliği sanayi ve ticaret alanında gelişmiş olmasıdır. Bu nedenle de Barselona çok büyük bir limana sahiptir.
Barselona ‘nın kalbi Port Vell (Eski Liman) ve ona bağlı Liman Meydanı ve La Rambla Caddesinde atar. Barselona’ya gelenler ilk olarak buralara uğrar. Port Vell büyük bir alış veriş merkezi, akvaryum ve teleferik kulesi ile tanınır. Özellikle geceleri alış veriş merkezi insanlarla dolup taşar. Burada bulunan lüks mağazalar ve deniz ürünleri lokantaları çok ünlüdür. Özellikle deniz kenarındaki lokantalar tavsiye edilir. Amerika Kıtasını bulan İtalyan asıllı kaşif Kristof Kolomb’un yüzü Port Vell’e bakan ve parmağı ile Amerika Kıtasını işaret ettiği söylenen heykeli yüksek ve görkemli bir kaide üzerinde yükselir. Port Vell’den Batı yönüne doğru gidilince Port Olimpic adı verilen ve lüks yatların doldurduğu marinalarla olimpiyatlar sırasında müsabakaların yapıldığı yeni limana gelinir. Burada Portjuik’e çıkan teleferiğin bilet satış yeri ve başlangıç noktası bulunur. Marinalardan sonra ise geniş kumsalları ile ünlü beş kilometre uzunluğundaki Barselona Plajları uzanır. Her bir bölümü değişik isimlerle anılan bu plajları yaz aylarında görmek çok ilginç olur herhalde. La Rambla Caddesi ise günün her saati canlılığını koruyan bir mekandır. Cadde üzerinde lüks mağazalar, alış veriş merkezleri, oteller, pansiyonlar, lokantalar, kültür ve sanat merkezleri, devlet daireleri bulunur. Örneğin Barselona’nın en önemli sanat merkezlerinden Liceu Operası La Rambla Caddesi üzerinde yer alır. Caddenin en önemli özelliği gidiş ve geliş yolları arasında geniş bir yaya bölgesinin bulunmasıdır. Bu yaya bölgesinde büfeler ve lokantaların açık bölümleri konumlanmıştır. Ayrıca bu cadde üzerinde La Boqueria adlı kapalı pazar yer alır. Bu ünlü pazarda sebze, meyve, et ürünleri, süt ürünleri, su ürünleri satan reyonlar ve bistro tarzında yemek ve içki satılan mekanlar bulunur. Caddeye açılan dar sokaklar görülmeye değer güzellikler taşır. La Rambla Caddesi Katalunya Meydanına açılır.
barselona2 047
barselona2 101
barselona2 083
Barselona Hava Alanına (El Prat) gelen bir kişi şehir merkezine otobüs ve taksi ile ulaşabilir. Havaalanı-Port Vell arasındaki mesafe taksi ile 15-20 dakika sürmekte ve 25-30 Euroya mal olmaktadır. Şehir içindeki ulaşım metro ve otobüslerle sağlanmaktadır. Barselona’da yaygın bir metro ağı bulunmaktadır. Görülecek her yere metro ile kolaylıkla ve ucuza ulaşılabilir. Ayrıca turistler için hizmet veren iki tur şirketi bulunmaktadır. Bunlardan Barselona Bus Touristik otobüsünde Türkçe anons sistemi bulunduğundan daha çok tercih edilmektedir. Otobüsler 10.00-18.30 saatleri arasında hizmet vermekte ve Kolomb Meydanındaki duraktan kalkmaktadır. Biletler durakta bulunan İnfo Bürosundan satın alınabilir. Bu turda mavi ve kırmızı olmak üzere iki güzergah hattı bulunur. Bu hatlarla tüm Barselona’yı gezmek mümkündür. Günlük biletlerle her iki hatta da seyahat etmek ve arzu edilen durakta inip oradaki görülecek yeri gezdikten sonra tekrar aynı duraktan otobüse binmek imkan dahilindedir. Barselona’da ziyaret edilecek çok sayıda müze, kilise ve park vardır. Bunlardan belli başlıları şunlardır.
Sagrada Familia Kilisesi: Bu kilisenin mimarı Barselona’nın da simge isimlerinden olan Antoni Gaudi’dir. Barselena’nın her yanı Gaudi’nin eserleri ile doludur. Koyu bir Katolik ve Katalan milliyetçisi olan Gaudi’nin en önemli eseri Sagrada Familia Kilisesidir. Şehir merkezinde olan bu kilisenin inşaatı 1882 de başlamış, 1883 de Antoni Gaudi baş mimarlığa getirilmiştir. Gaudi 43 yıl kilise inşaatında çalışmış, ne var ki 1926 yılında kilisenin önündeki yoldan karşıya geçerken talihsiz bir tramvay kazası sonucu hayatını kaybetmiştir. Kilisenin inşaatı çok uzun sürmüş, ancak 2010 yılında eksikleri ile birlikte Papa tarafından kutsanarak ibadete açılmıştır. Kilisenin inşaatı halen sürmekte, her şey yolunda gittiği taktirde 2026 yılında tamamlanması ön görülmektedir. Kilise her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilmekte ve inşaat bilet paraları ile sürdürülmektedir. Sagrada Familia’ya metro ya da Tur Otobüsleri ile ulaşılabilir.
Barselona Katedrali: Barselona’nın merkezinde, Katalonya Meydanına yakın olan bu katedralin yerinde 6.Yüzyılda bir Vaftizhane, 11. Yüzyılda da bir Bazilika yapılmıştır. Nitekim, Katedralin etrafında Orta Çağ’dan kalma binalar bulunmaktadır. Gotik tarzında yapılan asıl Katedralin inşaatı 1298 yılında bitmiştir. Daha sonra, 19.Yüzyılda Katedralin görkemli ön yüzeyi yapılarak inşaat tamamlanmıştır. Katedralin ayin salonunun yanlarında çeşitli dönemlerde ölmüş olan hıristiyan din büyüklerinin şapelleri(mezarları) yer almaktadır.barselona2 133
barselona2 146
barselona2 192
Güell Parkı: Bu park Gaudi’nin finansörü Eusebi Güell’in adıyla anılır ve Barselona’nın görülmeye değer yerlerinin başında gelir. Şehir merkezinden Güell Parkına en kolay ulaşım aracı metrodur. Parelel ve La Rambla Caddelerindeki bir metro istasyonundan L-3 hattına binip ya Lesseps ya da Vallcarca İstasyonlarında inilir. Her iki istasyona da yakın konumlanmış yürüyen merdivenlerle Güell Parkının olduğu tepeye çıkmak mümkündür. Tepenin doruğunda taşlardan örülmüş yaklaşık beş metre yüksekliğinde bir tepecik ve onun üzerinde de büyük bir haç bulunur. Bu tepecikten Barselona’nın tümünü kuş bakışı olarak seyretmek insana büyük bir haz verir. Bu tepeden, ağaçlıklı patika yollardan geçerek Gaudi Müzesinin de bulunduğu alt bölgeye inilir. Bu bölgenin özelliği yapay kemerlerin ve varakların bulunmasıdır. Bu bölgede geniş bir teras ve altında Gaudi’nin yapıtlarının bulunduğu bölüm yer alır. Gaudi’nin yirmi yıl ikamet ettiği evi müze haline dönüştürülmüştür. Bu bölgede güzel bir kafe ve ihtiyaç yerleri mevcuttur.
barselona2 233
barselona2 263
Montjuik: Montjuik, Barselona limanının karşısında, yamaçlarında Yahudi mezarlığının bulunduğu denizden 213 metre yüksek bir tepedir. Mezarlıktan dolayı Yahudi Dağı diye de anılır. Montjuik’e en rahat ulaşım teleferikle sağlanır. Port Vell’de bulunan kuleden binilen teleferik ile on dakikada tepeye çıkmak mümkündür. Tabii bu arada Port Vell’in ve Akdeniz’in kuşbaşı olarak seyrine de doyum olmaz. Montjuik’in en önemli özelliği güney yamaçlarında 1992 Yaz Olimpiyat Oyunlarının tesislerinin bulunmasıdır. Olimpiyat Stadyumu ve Yüzme havuzları görülmeye değer yerlerdendir. Ayrıca tepede bir de olimpiyatları simgeleyen ve telekominikasyon kulesi olarak ta adlandırılan Gaudi’nin mozaik tekniği ile bezeli görkemli bir yapıt yer alır. Statik harikası olan 136 metre yüksekliğindeki bu kule olimpiyat ateşini tutan bir atlet benzetilmiştir. Bu kule aynı zamanda dev bir güneş saati olarak da işlev görür. Montjuik’e çıkmanın diğer bir yolu da kara yoludur. Araba ya da tur otobüsleri ile İspanyol Meydanından tepeye çıkmak mümkündür. Bu yolla çıktığınızda karşınızda muhteşem bir yapı görünür. Bu yapının adı Museu Nacional d’Art de Katalunya yani Katalonya Ulusal Sanat Müzesidir.
Ciutadella Parkı: Barselona’nın şehir merkezindeki en büyük ve tek yeşil parkıdır. Park 18.Yüzyılda inşa edilen bir kalenin yerine 19.Yüzyılda kurulmuştur. Parkın içerisinde Katalonya Parlamentosu, hayvanat bahçesi, çiçek serası, müzeler, büyük bir göl ve görkemli bir anıt bulunur. Ciutadella Parkı Barselona’nın görülmeye değer yerlerinin başında gelir.
İspanya Meydanı: Montjuik dağı eteklerinde yer alan İspanya Meydanı, 19.Yüzyılın başında idam sehpalarında halkın cezalandırıldığı bir mekanken, 1929 yılında gerçekleşen Dünya Sergisi (Expo 1929)’dan sonra bugünkü hüviyetini kazanan tarihi bir meydandır. Bu meydanda yer alan Arena büyük bir alışveriş merkezi haline dönüştürülmüştür. Meydanda yer alan ikiz kuleler Venedik’deki San Marko Kilisesinin kulesinden esinlenilerek inşa edildiği için Venedik Kuleler olarak adlandırılmaktadır. Meydanda Gaudi tarafından yapılmış büyük bir çeşme bulunmaktadır. Ayrıca İspanya Meydanından Montjuik dağına doğru çıkarken sol tarafta Kongre Merkezi yer alır. İspanya Meydanından Montjuik Dağına doğru baktığımızda yukarıda Katalan Ulusal Müzesi bütün ihtişamıyla görülür. Bu müzede başta Picasso olmak üzere ünlü ressamların tabloları, madeni para koleksiyonları, İspanyol seramikleri bulunur.
Tibidabo Dağı: Bu dağda bir lunapark ve Paris’teki Sacre Coeur Klisesine benzer Sagrat Cor bazilikası bulunur.
Katalonya Meydanı: Barselona’nın en önemli ve merkezi meydanıdır. Şehrin önemli bir caddesi olan La Rambla bu meydana açılır. Metro ve otobüs hatlarının geçtiği ve ana turizm ofisinin bulunduğu bu meydanda ayrıca büyük bir mağaza olan El Corte İlgnes de yer alır. Meydanın ortasında yer alan havuzda ve çevresinde çok miktarda güvercin bulunur. Katalonya Meydanından Barselona Katedrali ve Sagrada Familia Kilisesine yürüyerek gidilebilmektedir.
La Pedrara(Taş Ocağı): 1912 yılında yapımı tamamlanan ve dalgalı, fantastik tasarımı ile öne çıkan bu apartman bloğu bu dünyaya ait değilmiş hissi veren çatısı ve dövme demir işleri ile Gaudi’nin Sagrada Familia Kilisesine başlamadan önceki soneseridir.
Barselona sadece İspanya’nın değil Dünya’nın en güzel şehirlerinden birisidir. Şehir merkezindeki tren garı (Barcelona Sants), tren garına açılan ve lüks mağazaların yer aldığı Valencia Caddesi, Dali, Gaudi ve Denizcilik Müzeleri görülmeye değer yerlerdir. La Rambla’daki restoranlarda meze tabağı (Tapas) eşliğinde San Migul Birası içmeden Barselona’nın tadına varılmaz. Hele Flamenko dansı izlemeden Barselona’dan ayrılmak olmaz.