Tam tahıl her hangi bir tahılın (buğday, arpa, yulaf, çavdar) ya da tahıl ürününün (ekmek, bulgur, makarna) o tahılda bulunan üç tabakayı da aynı anda taşıması demektir. Bu tabakaları dıştan içe doğru kepek ya da dış kabuk, endosperm/endospor ya da orta tabaka, tohum/çekirdek ya da iç tabaka olarak sıralamak mümkündür. Her üç tabakanın ayrı ayrı besleyici değerleri vardır ve asıl olan bu üç tabakayı da içeren tahılın yenmesidir.
Kepek, konsantre durumdaki bir çok besleyici maddeyi içerir ve tahılın %14.5 ini oluşturur. İçerdiği maddelerin başlıcaları vitamin B, lif, mineraller, protein ve fitokimyasallardır. Endospor ya da endosperm tahılın orta tabakasıdır ve %83 ünü oluşturur.Bitkinin ana enerji deposudur ve karbon hidrat, nişasta, protein ve az miktarda vitamin B içerir.Tahılın en iç tabakası çekirdek, tohum ya da ruşeym adını alır ve bitkinin %2.5 ini oluşturur.Tahılın özü ve en küçük parçasıdır. Çekirdek yağlar, mineraller, B ve E vitaminleri, antioksidan etkili fitokimyasallar içerir.
Tam Tahıl bitkinin doğal halidir. Değirmenlerde öğütülerek un haline getirilir.Bu işleme rafinasyon adı verilir. Rafinasyon işlemi sırasında unun rengi beyazlaşır. Bu esnada kepek ve ruşeym tabakası gider sadece nişastadan zengin endosperm tabakası kalır. Rafinasyon işlemi sırasında tam tahılda bulunan vitamin, mineral, lif, fitokimyasallar zarara uğrar.
Tam tahıl enerjinin yavaş ve dengeli bir biçimde vücut tarafından kullanılmasını sağlayarak insanın uzun süre kendini tok ve dinç hissetmesine yol açar. Bu yönüyle tam tahıl obezitenin önlenmesinde yardımcı olur. Obezite tedavisinde bol posa alımı gerekir. Bu yüzden yemek yeme zamanı uzar. Midede sindirimi ve midenin boşalma hızını yavaşlatarak tokluk hissi uyandırır.Tam tahıllı ürünler özellikle insülin direnci olan obezite hastalarında insüline duyarlılığı azaltarak ve içerdiği posa ile tokluk hissi uyandırarak kilo kaybettirir.
Tam tahıl içerdiği kompleks karbonhidrat ve lif ile kan şekerindeki dalgalanmaları önler , diabet riskini azaltır, karbonhidrat emilimini ve vücudun insüline ihtiyacını azaltır. Lifler besinlerin bağırsaktan geçiş süresini kısaltır, karbonhidrat emilimi için yeterli zaman yaratır,Tip-2 diabet riskini azaltır.
Tam tahıl süt ile birlikte alındığında sütten daha fazla yararlanmayı sağlar.
Tam tahıl kalp ve damar hastalıklarından ölüm riskini azaltır.
Tam tahıldaki lif ve fitokimyasallar kolon, rektum, mide, endometrium, pankreas kanser riskini azaltır.
Tam Tahıl kronik hatalıklara yakalanma riskini azaltır.
Az hareketli obezler günde 3-4 ince dilim ekmek(75-100 gr) tüketebilirler. Zayıflar, çocuklar, gençler, ağır işçiler obezlerden 3-5 kat fazla yiyebilirler.
Tam tahıl ürünleri her gün, her öğün tüketilmelidir.
Protein ve vitamin içeriğini arttırmak için tam tahılı kuru baklagiller, süt ve ürünleri ile birlikte tüketmelidir.