Tahin kızarmış ve öğütülmüş susam tohumlarından yapılan bir yiyecektir. Dünya çapında birçok yemekte özellikle Akdeniz ve Asya mutfağında yaygın olarak kullanılır.

Tahin sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller içerir. Tahin, her ikisi de kemik sağlığında hayati rol oynayan harika bir fosfor ve manganez kaynağıdır. Aynı zamanda enerji üretimi için önemli olan B1 vitamini ve B6 vitamini açısından da zengindir.

Tahindeki yağın yaklaşık %50’si tekli doymamış yağ asitlerinden gelir. Bunların iltihap giderici özellikleri vardır ve kronik hastalık riskinin azalmasına neden olurlar.

Tahin vücuttaki serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olan ve hastalık riskinizi azaltabilen antioksidanlar içerir. Serbest radikaller vücutta yüksek seviyelerde bulunduğunda dokulara zarar verebilir, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanser türlerinin gelişimine katkıda bulunabilir. Düzenli tahin tüketmek yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri dahil olmak üzere kalp hastalığına davetiye çıkaran risk faktörlerinizi de azaltabilir.

Tahin ve susam tohumları içerdikleri güçlü antioksidanlar nedeniyle antibakteriyel özelliklere sahiptir. Susam tohumu özütünün antibakteriyel kapasitesi üzerine yapılan bir çalışmada araştırmacılar, test edilen ilaca dirençli bakteri örneklerinin %77’sine karşı etkili olduğunu bulmuşlardır.

 Tahin, beyin sağlığını iyileştirebilecek ve bunama gibi nörodejeneratif hastalıklar geliştirme riskinizi azaltabilecek bileşikler içerir.

Bazı çalışmalar susam tohumu bileşenlerinin insan beynini ve sinir hücrelerini serbest radikal hasarından koruduğunu göstermiştir. Susam tohumu antioksidanları kan-beyin bariyerini geçebilir, yani kan dolaşımınızı terk edebilir ve beyninizi ve merkezi sinir sisteminizi doğrudan etkileyebilir.

Tahin karaciğer ve böbrekleri hasardan korumaya yardımcı olan bileşikler içerir. Bu organlar toksinleri ve atıkları vücuttan atmakla sorumludur.

Bunların dışında Tahin vücuttaki zehirleri yok eden bir besindir. Balık yedikten sonra tahin yenmesinin nedeni balıktaki ağır metalleri yok etmesi içindir. Tahin cildi güzelleştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz sağlığı için hayati önem taşır. Kemik gelişimine faydalıdır. Safra taşlarının düşürülmesinde etkilidir. Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarını önler. Nefes darlığı ve bronşite faydalıdır. Damar sertliği ve tıkanmaları önler. Anne sütünü çoğaltır. Çocukların beyin ve zeka gelişiminde etkilidir. Demir, fosfor ve kalsiyum gibi mineraller içerdiği için kemik yoğunluğunu arttırır.