Nar tüm Dünyada kutsal sayılan bir meyvedir. Kuraklığa çok dayanıklıdır.Narda yüksek miktarda polifenoller(flavanoid), tanen(gallotanen), antosiyaninler ve ellajik asit bulunur. Antioksidan özelliği on bardak yeşil çaya bedeldir.Ayrıca narda linoleik asit,oleik asit, B ve C vitaminleri, demir, fosfor, sodyum, potasyum, çinko, magnezyum , alfa lipoik asit, glutatyon, keratonoidler, selenyum, koenzim-A bulunur. Narın kabuğunda suyuna nazaran daha fazla antioksidan madde bulunur. Kuru kabukları çay şeklinde demlenerek tüketilebilir. Ancak yine de bu şekilde hazırlanacak çay çok fazla içilmemelidir.
Nar ve Kalp Damar Sağlığı: Narda bulunan anthosiyonin kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Nar suyunun damar sertliğine olan etkisi kötü kolesterolün (LDL) oksitlenerek VLDL ye dönüşmesini engellemesindendir. Nardaki vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar kalp ve damar sağlığını olumlu etkiler. Nar kötü kolesterolü düşürür, onun damar çeperini delip damar duvarına yerleşmesini yani damar sertliğini (ateroskleroz) ve tıkanmaları önler, damar elastikiyetini arttırır.
Nar ve Kanser: Nar suyunun anti kanser etkisi içindeki polifenol bileşiklerinden kaynaklanır. Kansere karşı etkili olan narın çekirdeğidir.Konjuge linoleik asitten zengin çekirdek yağı kolon, prostat ve göğüs kanserine karşı etkilidir. Narda bulunan antisiyanidin, siyanidin, ellajik asit gibi antioksidanlar östrojen hormonunun sentezlenmesini engelleyerek göğüs kanserine engel olur. Nar suyu kanser hücrelerinin üremesini yavaşlatır.
Nardaki bileşikler prostat kanserinin metastazını özellikle kemiğe sıçramasını engeller. Nar cilt kanserine iyi gelir.
Ayrıca,
Nar suyu kan basıncını yükselten ACE adlı enzimi baskılayarak tansiyonu düşürür.
Nar suyunun içerdiği antioksidanlar serbest radikalleri elimine eder, yaşlanmayı geciktirir.
Nar enerji verir, yorgunluğu giderir
Bağışıklık sistemini güçlendirir
Kan şekerini dengeler
Bağırsak ve boğaz enfeksiyonlarına karşı etkilidir
Stres hormonlarının çalışmasını azaltır
Dalı ve kökü tenya düşürücüdür.
Diş eti iltihaplarını giderir
İdrar söktürür, toksin atar
Pürüzsüz bir cilt oluşumuna destek olur.Cilt enfeksiyonlarına olumlu katkı yapar.Kollagen yapısını uyardığı için kozmetikte kullanılır. Nar çekirdeği yağı sabun, cilt bakım ürünleri, cilt sıkıcılaştırıcıları,kırışık gidericiler ve cilt tazeleyicilerin üretiminde kullanılır.
Böbrek iltihaplarını giderir
Afrodizyak etki yapar