İnsanlara doğa tarafından nesillerini devam ettirebilmeleri için tanınan cinsellik ya da sex şansı aynı zamanda cinsel birliktelik esnasında salgılanan hormonların vücuda olumlu etkimesi sonucu bir sağlık ve gençleşme olgusu olarak da değerlendirilmektedir. Örneğin cinsel birleşme sırasında normalin beş katına çıkan oksitosin hormonu ve diğer hormonlar kalp sağlığından kansere, depresyondan ağrıya kadar birçok rahatsızlığı önlemede etkin rol oynar. Oksitosin hormonuna sarılma hormonu adı da verilir. Doğal olarak burada kastedilen kaliteli bir cinsel birleşme ve sonunda kaliteli bir orgazmdır. Menstrübasyon , cinsel birleşme kadar olmasa da hormon salgılanması bağlamında aynı etkiyi gösterir. Bunların hiç biri olmadan da sadece karşı cinse sarılmak ve ten teması bile hormon salgılanmasını uyararak insanların rahatlamasına, stresin giderilmesine ve hücrelerin yenilenmesine neden olabilir. Kimi yazarlar sağlıklı bir yaşam için yılda en az 200 orgazmın gerekli olduğunu belirtmektedirler. Tabii ki burada asıl olan yukarıda da değindiğimiz gibi kaliteli bir orgazmdır. Bu bağlamda sayının o kadar da çok önemi yoktur.
Ortalama bir cinsel ilişki sırasında vücut 30 dakikalık tempolu bir koşu sırasında yakılan 200 kaloriyi rahatlıkla harcar. Orgazm sırasındaki oksitosin hormonu artışı sayesinde kalp atışı ve kan basıncı normal değerlerinin en az iki katına çıkar. Dolayısıyla bu da diğer fiziki egzersizler gibi kalp için koruyucu bir etki sağlar. Haftada iki veya daha fazla cinsel ilişkiye giren erkeklerde kalp krizi geçirme riski bir kereden az ilişkiye girenlere oranla yarı yarıya azalmaktadır. Orgazm sırasında kanda miktarları artan DHEA ( gençlik hormonu-dehidroepiandrosteron ) ve testesteron kalp krizi riskini azaltmak ve krizden sonra kalp kaslarını korumaktan sorumludurlar. Düzenli sex aynı zamanda tansiyonu da düşürür Orgazm kadınlara erkeklerden daha fazla yarar. Orgazm sırasında salgılanan progesteron ,testesteron ve östrojen hormonları kan damarlarını genişletir ve kalbe daha fazla kan pompalanmasını sağlar. Tüm bu etkiler sonucu inme ya da felç riski azalır..
Cinsel ilişki sıklığı kadınlarda meme, erkeklerde de prostat kanseri riskini azaltır. Oksitosin ve DHEA göğüs kanseri hücrelerinin tümör üretmesini önler. Sık sık boşalan erkeklerde kansere yol açan faktörler sperma ile dışarı atılır.
Düzenli sex testesteronu artırarak kemikleri güçlendirir, omurgayı esnek hale getirir ve dik duruşu sağlar.
Kadınlarda uyarılmayı sağlayan rahim içerisindeki G noktasına cinsel ilişki sırasındaki ufak bir basınç bile ağrıya katlanabilme gücünü %40 oranında arttırır. Orgazm sırasında kadınlar normalde dayanabilecekleri ağrının %110 fazlasına katlanabilmektedir. Düzenli ve kaliteli sex özellikle migren ağrılarının giderilmesinde önemli rol oynar.
İsveç’ de fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, cinsel uyarılma sırasında düzeyi artan oksitosin hormonunun endorfini uyarmak suretiyle yaraları hızla iyileştirdiği ortaya konulmuştur.
Menstrubasyon yapanlar yapmayanlara göre daha az depresyona girer. Sex, prostaglandinleri arttırarak depresyonu önler. Prostaglandinler endorfin salgılanmasını uyarır, endorfin de insanda mutluluk ve kendini daha iyi hissetme duygusunu arttırır
Sex ya da menstrubasyon insanı fiziksel ve psikolojik olarak iyi duruma getirir.
Orgazm sırasında hipofizden salgılanan prolaktin hormonu beynin koku merkezini uyararak koku alma duygusunu güçlendirir.
Prostat ve testisler sperma üretmek için kandaki çinko, potasyum ve sitrik asiti bu arada da kanda biriken kimi kanserojen maddeleri kullanır.
Sex kadınlarda adet sancılarını azaltır, adetleri düzenler, pelvis bölgesine kan akımını hızlandırır, vagina kuruluğunu giderir, endometriosisi engeller. Orgazm sırasında düzeyi beş kat artan oksitosin endorfini uyararak ağrıları giderir.
Sex ölüm oranlarını azaltır. Benzer sağlıklı koşullarda bulunan 1000 erkeğin 10 yıl boyunca ölüm oranları araştırılmış, yaşamı boyunca daha çok orgazm yaşayanların daha uzun ömürlü olduğu bulunmuştur.
Sexden zevk almayı sağlayan ve pelvis tabanı kaslarının 10 kez 5 saniye kasılıp 5 saniye gevşetilmesini içeren Kegel Egzersizlerinin yerini haftada 3 veya daha fazla sex yapmak karşılar. Sex vücut direncini artırır, pelvis kaslarını güçlendirir, mesane, bağırsak, rahime destek verir, idrarı kontrol eder..
Sex steresi yenmeyi sağlar, stresle başa çıkmak, stresi kontrol etme yetisini arttırır. Çiftlerin sarılıp kucaklaşması bile kadını daha dingin kılar.Tahrik olan kişi anksiyeteyi ve çekingenliği azaltan hormonları salgılayarak stresin vücut üzerindeki etkisini azalmaktadır.
Sex meditasyon, terapi yerine geçer.Evlilikte mutluluğu artırır.Aile bütünlüğünü ve devamlılığını sağlar.İnsanın kendine güvenini arttırır.Eşler arasında bağlılığı ve fedakarlık duygusunu yüceltir..
Sex sırasında kan basıncının artması, kasların çalışması, mutluluk hormonu endorfinin aşırı salgılanması kalıcı güzelliğin en önemli etkenlerindendir. Haftada üç kez sex yapan on yaş genç görünür.
Orgazmda artan oksitosin uykuya geçmeyi kolaylaştırır. Orgazm sırasında endorfin salgısı artar ,morfin etkisi ile vücut gevşer, rahatlar.
Sex immun sistemi güçlendirir ve vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığını önler. Bunu da immunglobulinleri %30 oranında arttırmakla sağlar. Haftada bir iki kez sex enfeksiyonlara karşı vücudu korur,direnci arttırır.
Sex sinirleri yatıştırır, ruh haline iyi gelir, neurotransmitter üretimini sağlar.