Ç Ö R E K O T U

“ÇÖREK OTUNU KULLANIN, ÖLÜMDEN BAŞKA HER DERDE DEVADIR ”
HZ.MUHAMMET
Çörek otunun latince adı nigella sativa dır. Orta Doğu ülkelerinin insanları arasında bir çok derde derman olduğu için “Kutsanmış Tohum “ olarak bilinir. Modern tıbbın babası olarak kabul edilen Hippokrat çörek otunu karaciğer ve sindirim organlarının devası olarak tanımlamıştır. İbni Sina ise çörek otunun metabolizmayı uyardığını, uyuşukluğu ve halsizliği giderdiğini yazmıştır.
Çörek Otu Yağı; hoş kokulu elementler, enzimler, vitaminler (beta karoten, B komplex, A, E, C ) , Omega-3 ve Omega-6, selenyum gibi çok değerli maddeler içerir.Vücut doymamış yağ asitlerini üretmediğinden dışarıdan alınması gereklidir. Bu açıdan 1 gr çörek otu yağı günlük ihtiyacı karşılar.
Çörek otu yağı tümör tedavisinde kemoterapinin gösterdiği yan etkileri göstermeden başarılı olarak kullanılmaktadır. Çörek otu kemik iliği büyüme oranını %250 oranında arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede hücreleri virusun tahrip edici etkisinden koruyan interferon üretimini arttırarak tümörün büyümesini önler.
Çörek otunun içerdiği maddeler bağışıklık sistemini alerjiye ve enfeksiyonlara karşı güçlendirip hastalıklara karşı koruma sağlayan prostaglandin E-1 oluşumu için de gereklidir.
Modern Tıp bu bitkiyi uyarıcı etkilerinden yararlanarak hemoroit, ishal, nezle, öksürük, tenya tedavisinde kullanmaktadır.
Çörek otu antimikotik, antiviral ve antibakteriyel etkiye sahiptir.
Çörek otu şekerin kandaki seviyesini düşürerek diabetin tedavisine yardımcı olur.
Son zamanlarda AİDS üzerine yapılan araştırmalarda çörek otunun katil hücre aktivitesini arttırırken aynı zamanda yardımcı ve bastırıcı T Hücreleri arasındaki iletişimi de geliştirip savunma sistemi üzerine şaşırtıcı etkiler yaptığı saptanmıştır.
Çörek Otu polen ve toz alerjisi, deri iltihabı gibi hastalıkların bulunduğu alerjik durumların %70 ini giderir.
İçeriğinde bulunan B Vitaminleri pek çok enzimin üretiminde rol oynar ve çörek otu bu sayede savunma sistemlerini güçlendirir.
İçeriğinde bulunan vitaminler kalp , damar ve tansiyon bozukluğu riskini en aza indirir
İçeriğinde bulunan nigellon ve alfa pinen gibi eterli yağlar ifraz boşaltır, solunum borusunu genişletir ve daralmanın giderilmesini sağlar.
Çörek Otu öksürüğü hafifletir, iltihap giderir, ağrı dindirir, idrar söktürür, kan şekerini düşürür, sindirimi kolaylaştırır.
İçerdiği vitaminler ve selenyum antioksidan etki yaparak toksinlerin ve serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.
İdrar söktürücü özelliği ile safrayı rahatlatır.
Yaraların iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.
Hormon sistemini ve ruh halini güçlendirir.
Müzmin hastalıklarda şaşırtıcı derecede bir iyileştirme etkisi vardır.
Çocuklarda astım ve alerji sorunlarına iyi gelir.
Egzamalı cilde çörek otu yağı sürüldüğünde süratle iyileşir.
Sindirim ve mide sorunlarına iyi gelir.
Damarları genişlettiği için hemoroite iyi gelir.
Romatizma, yüksek kolesterol ve şeker hastalığına iyi gelir.
İktidarsızlık ve kısırlığa iyi gelir. Bedeni ve ruhi zindelik sağlar.
Kadınlarda adet sancılarına diş ağrılarına iyi gelir. Cildi berraklaştırır, saçları ve gözleri parlatır, doğal antibiyotik gibi ateş düşürür, saç dökülmesi ve kepeğe iyi gelir.